Aktuální informace pro uchazeče naleznete na stránce prumyslovkaliberec.cz

Zprávy studentů ze stáží

Úvod » O škole » Projekty » Erasmus+ » Erasmus 2021/2022 » Zprávy studentů ze stáží

Stáž Málaga - Španělsko

Má odborná stáž byla realizována od 20.7.2021 do 19.8.2021 ve městě Málaga ve Španělsku. Stážjsem podstoupil pod vedením mé školy SPŠSE a VOŠ Liberec, stáž byla realizovaná díky programuErasmus+. Pracoval jsem ve větší firmě s názvem Copyrap. Tato firma se zabývá výrobou vinilů, výrobou plakátů, grafickým designem, velkoformátovým tiskem, výrobou billboardů a reklamních bannerů, výrobou zakázek na CNC stroji (většinou plast – PVC desky, plexisklo, občas kovové obrobky), potiskem textilu, potiskem automobilů a poradenstvím při výrobě reklam. Při mé práci a všeobecně i ve volném čase jsem se domlouval anglicky, angličtina byla velmi potřebná, jelikož moji spolupracovníci na mne mluvili pouze anglicky.

Naprosté základy španělštiny mám také, umím se představit, říct odkud jsem a v restauraci bych se asi také domluvil. V Málaze jsem byl ubytován na hostelu v malém pokoji se svými 3 spolužáky. Sdíleli jsme všechny společné prostory (chodbu, kuchyň, koupelnu, záchod atd.) s ostatními lidmi, kteří zde byli taktéž ubytováni. Ve volném čase jsme měli úžasné aktivity (výlety, prohlídky, návštěvy historických budov a zajímavých míst).

Celkově jsem navštívil opravdu hodně zajímavých míst, vypíšu ty nejlepší, které mne zaujaly: Alcazaba a Gibralfaro (historická pevnost v centru Málagy, byl zde nejlepší výhled na celé město), Jardín Botánico -Histórico La Concepción (botanická zahrada, opravdu nádherné místo, spoustu místních rostlin a také kaktusů), Museo Automovilístico de Málaga (museum módy a starých automobilů, rozhodně stálo za návštěvu, je zde vystaveno spoustu nádherných kousků, včetně Velorexe z Československa), Catedral de la Encarnación de Málaga (katedrála v centru Málagy, krásný kus architektury, moc se mi líbila).

Co se týče nákladů na stáž, tak veškeré náklady na stáž byly hrazeny z prostředků EU programu Erasmus+. To zahrnovalo dopravu (letenky), ubytování, pojištění, MHD a kapesné. Jazykový kurz OLS bych hodnotil spíše kladně, při trénování a učení nových výrazů je takřka nemožné si vše zapamatovat a každý závěrečný test z dané lekce byl velmi dlouhý a akceptoval pouze slova, která se vyskytovala v předchozím videu a předchozím tréninku, nikoliv synonyma. Až na závěrečné testy z lekcí se mi nápad OLS líbí, kratší procvičování a krátké testy jsem si užil a ocenil jsem také titulky u videí.

Stáž hodnotím VELMI KLADNĚ, poznal jsem spoustu parádních lidí, měl jsem možnost mluvit anglicky, což je pro mě k nezaplacení. Měl jsem možnost vidět, jak lidé žijí a pracují v jiné zemi a díky Copyrapu jsem si vyzkoušel práci v oboru, kterou jsem si opravdu užil. Stáž jednoznačně DOPORUČUJI, užil jsem si nejen práci, ale hlavně také krásně připravený volnočasový program, který rozhodně stál za to a moc jsem si to ve Španělsku užil. Také bych rád poděkoval naší škole za uskutečnění této stáže a nerad bych také zapomněl na Universal Mobility za organizaci, výlety, program a za vše co pro nás udělali.

 

Stáž Alicante - Španělsko

Díky programu Erasmu+ jsem dostal možnost odletět a pracovat ve španělském městě Alicante. Pracoval jsem ve firmě AUTOMATIZACION INDUSTRIAL SUALVER, která se zaměřuje na průmyslovou automatizaci. Já jsem byl pověřen programovat PLC v programu Unitronics. V této zemi byla mým používaným jazykem angličtina, ale snažil jsem se naučit alespoň něco španělsky, neboť většina kolegů ve firmě mluvila primárně španělsky. Ubytováni jsme byli v hotelu, který byl velice útulný a byl blízko moři. Město Alicante je opravdu krásné. Viděl jsem moře, palmy, velmi odlišné budovy oproti našim, ale nejhezčí byl podle mě park Parque El Palmeral.

Náklady na stáž byly hrazeny z prostředků EU programu Erasmus+. To zahrnovalo dopravu (letenky), ubytování, pojištění, MHD a kapesné.Velmi přínosným byl dle mého názoru kurz OLS, který mi pomohl ve zlepšení anglického jazyka. Nakonec bych chtěl zhodnotit celou tuto stáž. Musím říci, že se mi tam velice líbilo. Milí lidé, krásné město i příroda v okolí města, práce, ve které jsem mohl vykonávat činnosti spojené s mým oborem.

Byl to opravdu skvělý zážitek a mohu Erasmus+ opravdu jen doporučit.

 

Stáž Polsko

Stáž se konala ve městě Walbrzych. Na stáž nás poslala škola, v rámci programu Erasmus+. Pracovali jsme ve škole Zeszpól zskól M T Hubera Walbrzych. Pracovali jsme v odborných dílnách ve škole. Dílny byli mechatronické a CNC. Zapojovali jsem pneumatické a hydraulické obvody, v CNC dílnách jsme programovali CNC kódy. Pokusil jsem se používat anglický jazyk, ale místní žáci neuměli skoro vůbec anglicky. Proto jsem se domlouvali polsko-česky. Bydleli jsem v pensionu Luna, na pokojích jsme byli po dvou lidech. Stravování bylo více než uspokojivé.

V rámci programu bylo i navštívení okolních kulturních památek. Myslím, že bylo velice poučné, navštívit opuštěné nacistické komplexi. Je to dobré připomenutí historie. Poté se mi velice líbila návštěva Vratislavy. Cením si exkurze do Toyota motor´s, a do staré kopalnia. Týkalo se to oboru, to dodávalo exkurzím nový rozměr. Náklady na stáž byly hrazeny z prostředků EU programu Erasmus+. To zahrnovalo dopravu (letenky), ubytování, pojištění, MHD a kapesné.

Stáž bych rozhodně doporučil. Když jsem se rozhodoval, jestli jet, tak jsem váhal, zda mi dva týdny zameškané školy stojí za stáž v Polsku. A ano rozhodně to za to stálo. Bylo to velice poučné a zajímavé. Mnoho nového v oboru mechatroniky, i z CNC kódů. Rád bych se zúčastnil dalších stáží.

 

Stáž Kypr

Na stáž jsme odletěli brzy ráno 30.4.2022 a to z letiště z Prahy. Po pár hodinách jsme přistáli na letišti v Kyperské Larnace, kde na nás čekal odvoz do našeho města Limassol. Po celou dobu stáže jsme bydleli v hotelovém komplexu s názvem: Tasiana Hotel Apartment Complex. Ubytování bylo až na malé výhrady dobré, a navíc nám po celý náš pobyt výborně vařili.

Tamní jídlo bylo jedno z nejlepších zážitků z naší stáže. Hlavní náplní našeho pobytu byla robotika. Na naši práci dohlížel skvělý mentor Achillese, který nám byl nápomocný a navíc upovídaný. Pracovali jsme s Kyperskou stavebnicí Engino, která je skvělá pro začátky v robotice. Po sestavení modelu ze stavebnice, jsme se přesunuli do programu Keiro, ve kterém jsme modely naprogramovali a tím i rozpohybovali. Velice obohacující byla také možnost, kdy jsme měli za úkol vysvětlit základy robotiky ostatním stážistům z jiných škol a národů.

Každý víkend jsme měli také jednu exkurzi po krásách Kypru. První víkend to byla exkurze po historickém centru a také do města Paphos, které bylo nádherné. Druhý víkend jsme viděli krásný vodopád, historické město a mnoho dalšího. Tyto dvě exkurze byli velmi obohacující a zajímavé. Užívali jsme si Kyperského teplého počasí, moře, tamních krás a kultury. Procestovali jsme snad celý Limassol. Zaujali nás zejména krásné uličky v centru, zajímavé obchůdky a mnoho dalšího. Téměř každý den jsme využívali i možnosti koupání v bazénu u našeho hotelu, který byl teplejší než vcelku studené moře.

Po odpoledních workshopech býval naplánován i podvečerní program ve formě některých sportů. My jsme si nejvíce užívali hodiny zumby. Nejsmutnější den na celé stáži byla sobota 14.5.2022, kdy jsme musely slunný Kypr upustit a odletět zpět z Larnaky do Prahy.

Celá stáž byla pro mě velice přínosná, zejména ve směru zdokonalení anglického jazyka, kde mi stáž velmi pomohla. Kromě anglického jazyka jsme se naučily několik frází v řečtině a díky studentům z jiných zemí, kteří byli také ubytováni v komplexu Tasiany, jsme se naučili i pár frází italsky, španělsky atd. Velkým přínosem pro mě byli pracovní činnosti, na kterých jsme se naučili základy programování. Jsme rád, že jsem díky Evropské unii a konkrétně díky programu Erasmus+ mohl poznat novou, krásnou zemi jako byl Kypr. Program Erasmus+ nám zaplatil veškeré náklady na stáž, včetně dopravy, a to i letů, ubytování, MHD, pojištění a kapesného.

Jsem vděčný Evropské unii a Programu Erasmus+, že mě umožnila vycestovat na stáž a rozšířit si obzory. Rozhodně doporučuji stáž i dalším studentům, kteří budou mít tuto možnost.

 

Stáž Itálie

Byl jsem na stáži Erasmus+ v městě Martina Franca ležící na jihu Itálie v provincii Puglia. Praxi jsem mělve firmě jménem rebeat, kde jsem upravoval jejich webové stránky a posléze i stránky vytvářel v programu Joomla!. Také jsme byli pomáhat fotit a natáčet video k příležitosti zásnub jednoho z zaměstnanců firmy. Firma je zaměřena na zařizování těchto služeb, jako je focení, natáčení a DJ akcí. 

Vzhledem k poloze našeho města, tak jsme měli, na můj vkus, málo šancí si popovídat s místními, protože většina anglicky neumí, ale dokázali jsme se přes tento problém přenést posunky a použitím online slovníků. Mluvit anglicky jsme měli možnost s účastníky stáže na Erasmus+ z jiných zemí, především z polska, se kterými jsme se hodně zpřátelili.

Naše ubytování bylo v uličkách za kostelem San Martino, chloubou města Martina Franca. S bytem jsme měli jen malý problém a to byla absence mobilního signálu, ale i přes to jsme se přenesli. Hlavně častými procházky po městě a trávením času v kanceláři Cultura e Dintorni.

Měli jsme pár výletů do okolních měst a také do pár vzdálenějších. Já byl nejdále v provinčním městě Bari, kam jsme se vydali na obhlédnutí centra. Dále jsme byli v městě Brindisi, kde jsme chtěli jít na vzdálenou pláž, ale kvůli nedostatku času jsme našli pláž, která ležela hned u vojenské základny NATO, což byl zážitek. Asi nejvíce se mi líbilo městečko Alberobello, kam jsme jeli hned první týden na ochutnávku místních specialit. Ke konci stáže jsem se vrátil na místo, kde jsme měli ochutnávku a koupil tam dárek pro mé blízké k ochutnání.

Náklady na stáž byly hrazeny z prostředků EU programu Erasmus+. To zahrnovalo dopravu (letenky), ubytování, pojištění, MHD a kapesné.

Před odjezdem jsme se zúčastnili jazykového kurzu OLS, který byl poměrně lehký, ale zároveň i trochu otravný, protože požadoval přesnou odpověď, což mě osobně přijde zvláštní. Jinak to bylo poměrně vhodné na přípravu ve směru obroušení znalostí gramatiky a rozšíření slovní zásoby.