Každý žák SPŠSE nebo student VOŠ Liberec je povinen dodržovat tento provozní řád laboratoře B201. Za dodržování provozního řádu odpovídá vyučující.
- Žáci musí být prokazatelně seznámeni s těmito předpisy a s poskytováním první pomoci při úrazu elektrickým proudem.
- Žáci smějí vstupovat do laboratoře pouze se svolením vyučujícího.
- Při vstupu do laboratoří musí být žáci přezuti. Je zakázáno vstupovat v bundách a kabátech a odkládat je zde.
- Je zakázáno odkládat v laboratoři věci, které přímo nesouvisí s výukou ve škole. Případnou výjimku může povolit vyučující.
- V laboratoři je zakázáno jíst a pít. Při případné svačině o velké přestávce musí všichni žáci opustit laboratoř.
- Při cvičení se nikdo nezabývá jinou činností než příslušnou prací, která souvisí s výukou, tzn. zapojování přístrojů, obsluhou ovládacích prvků a zápisem.
- Při práci na nízkém napětí je zakázáno mít na sobě kovové předměty, které zvyšují nebezpečí úrazu elektrickým proudem (prstýnky, náramky, řetízky apod.).
- Při práci na nízkém napětí nesmí mít žáci na sobě volně vlající oděvy a košile či trička bez rukávů. Rukávy nesmí být vyhrnuty!
- Není-li určeno vyučujícím jinak, přichází žáci na cvičení připraveni. Hrubá neznalost řešené úlohy může mít za následek vykázání žáka ze cvičení. Žák je povinen si úlohu nahradit v náhradním termínu, vypsaném vyučujícím.
- Postup při cvičení:
- před zahájením může vyučující provést teoretický rozbor úlohy a upřesnit činnost žáků;
- na pokyn vyučujícího provede žák zapojení řešené úlohy;
- požádá vyučujícího o kontrolu zapojení;
- je-li zapojení v pořádku, může žák, na přímý pokyn vyučujícího, zapnout obvod;
- po ukončení práce žák obvod vypne a ukončení práce oznámí vyučujícímu;
- na pokyn vyučujícího provede rozpojení obvodu, úklid přístrojů a přípravků; - Při cvičení je zakázáno:
- samostatně zapínat obvod bez svolení vyučujícího a nedodržení zákazu je hodnoceno jako hrubé porušení bezpečnostních předpisů;
- manipulovat s přístroji a přípravky, je-li obvod pod napětím (s výjimkou činností, které souvisí s obsluhou přístrojů);
- při práci na nízkém napětí dotýkat se jiných kovových předmětů (např. kostry rozvaděče). - V případě, že je žák zdravotně indisponován (nevolnost, slabost apod.), oznámí tuto skutečnost okamžitě vyučujícímu, který rozhodne o dalším postupu.
- Jestliže žák při realizaci úlohy zjistí poruchový nebo havarijní stav, okamžitě provede vypnutí obvodu a oznámí tuto skutečnost vyučujícímu.
- Jestliže dojde při cvičení k úrazu, žák to okamžitě oznámí vyučujícímu, který poskytne 1. pomoc, pokud je třeba a následně provede záznam do Knihy úrazů. Žáci jsou povinni znát první pomoc při úrazu elektrickým proudem a v případě potřeby
ji umět i poskytnout. - Při mimořádné události, která by vznikla mimo jeho vlastní pracoviště (například úraz jiného žáka elektrickým proudem), zajistí žák, který to první zpozoroval, okamžité vypnutí všech pracovišť.
- Při hrubém porušení bezpečnostních předpisů může být žák vykázán z hodiny s případným dalším postihem. Chybějící nebo nedokončené cvičení si musí nahradit v náhradním termínu určeném vyučujícím.
- Dojde-li během cvičení k poškození přístrojů nebo přípravků nedodržením provozních a bezpečnostních předpisů, je žák povinen tyto škody nahradit.
- Hodnocení žáků je dáno školním řádem školy.
Správce laboratoře automatizace:
Ing. Pavel Hrnčíř - učitel, 487 989 664, pavel.hrncir@pslib.cz