Připravili jsme si pro vás článek na téma duševní zdraví. Úkolem duševního zdraví je zlepšovat psychickou odolnost člověka a tím zabraňovat nejen vzniku psychických poruch. Stres se totiž odráží i na zdraví fyzickém. V článku se dozvíte, jak o své duševní zdraví pečovat a na koho se můžete obrátit.
Co to je duševní zdraví?
Duševní zdraví znamená dobrou kondici osobnosti. Značí to, jak se cítíme my sami a lidi kolem nás. Jak dobře dokážeme komunikovat, vnímat a aktivně se zúčastňovat dění kolem nás a adaptovat se na nové situace. Dobré duševní zdraví znamená i jak dokážeme zvládat vlastní emoce. Je to naše schopnost vytvářet a udržovat si kamarády. Znamená to věřit si.
Jak dbát o své duševní zdraví
Jezte zdravě
Jezte pravidelně a nepřejídejte se. Zahrňte ve správném poměru složky jako jsou sacharidy, bílkoviny, tuky a zdroje bohaté na vitamíny a minerály. Nezapomínejte na dostatečný pitný režim
Pohyb
Pravidelně cvičte, nebo aspoň choďte na procházky. Pohyb prospívá fyzickému i psychickému zdraví. Můžete při něm přijít na jiné myšlenky a zlepší Vám náladu.
Spánek
Spánek je jedním z důležitých faktorů pro regeneraci a obnovu sil. Nedostatek kvalitního spánku může vést ke vzniku duševních onemocnění. Pro kvalitní spánek je vhodné chodit spát a vstávat ve stejný čas. Pokoj by měl být chladný, zatemněný a tichý, jelikož i to ovlivňuje spánek.
To Do list
Stanovte si den dopředu, co byste chtěli druhý den udělat. Důležité je, aby byli cíle realistické a měli i priority dle toho kdy musí být hotové.
Relaxační techniky
K udržování zdravého duševního zdraví přispívají i relaxační techniky. Tak proč nezkusit jógu, nácviky správného dýchání, či meditaci? Hned se budete cítit lépe.
Koho kontaktovat
Pokud máte pocit, že potřebujete pomoci se svým duševním zdravím, je dobré někoho kontaktovat. Duševním zdravím se naštěstí zabývá řada odborníků různých profesí. Na internetu jistě naleznete kontakt na psychologa, na kterého se budete moci obrátit, anebo můžete zavolat na linku důvěry kde vás vyškolený operátor vyslechne a pokusí se pomoci. Pomoc můžete také hledat u nás na škole, u vašeho třídního učitele nebo u výchovného poradce.
Doufáme, že se vám článek líbil a dozvěděli jste se něco nového. Mějte na paměti, že za své případné duševní problémy se nemusíte stydět a vždy je dobré někomu se svěřit.