Volby v roce 2020 nebyly jen volbou kandidáta, ale zároveň volbou způsobu, kterým předáte svůj hlas. Dvě třetiny amerických voličů se rozhodly pro korespondenční hlasování kvůli právě probíhající pandemii koronaviru. Hlavně pro to, aby se vyhnuli velkým frontám a styku s ostatními lidmi ze strachu o zdraví své i o zdraví ostatních.
Kořeny korespondenčního hlasování sahají až k 19. století, tehdy to mělo umožnit volební akt vojákům, kteří sloužili na základnách mimo svůj domovský federální stát. Postupně se tato možnost rozšiřovala i mezi obyčejné občany. Dnes může korespondenční hlasování využít každý, kdo požádá o zaslání volebního formuláře. Tento způsob hlasování rapidně zvýšil volební účast ve všech státech, ve kterých byl zaveden. Donald Trump šířil informace o nebezpečí používání tohoto způsobu, hlavně o možnosti podvodu a zfalšování voleb. Zabezpečení hlasovacích lístků je přitom velmi vysoké, k identifikaci voliče se používá podpis nebo případně kopie id. Trasu svého hlasovacího lístku máte možnost sledovat online. Jediná nevýhoda korespondenčního hlasování je v rozdílu zákonů v jednotlivých státech. Tyto zákony se liší především v omezení času dostupného doručení hlasu, například v Pensylvánii se počítaly hlasy podle data odeslání, ale lístky mohly dorazit až 12. listopadu. V ostatních státech je nutné, aby byly hlasovací lístky v den voleb již doručeny, nebo nebudou započítané.
Dle mého osobního názoru je korespondenční hlasování skvělý způsob, který se již ve spoustě zemí osvědčil, ale konkrétně v Americe by bylo vhodné sjednotit zákony všech federálních států, aby měli všichni lidé stejnou možnost uplatnit svůj hlas.
Jaroslav Vajsejtl
Redakce časopisu Zkrat