Aktuální informace pro uchazeče naleznete na stránce prumyslovkaliberec.cz

Filmové a knižní tipy na prázdniny

Úvod » Pro veřejnost » Školní časopis » Mimoškolní rubrika » Filmové a knižní tipy na prázdniny
filmové tipy_web.png

Připravili jsme si pro vás dva tituly, které by vás mohli zaujmout. První je film Šarlatán z roku 2020, který na letošních Českých lvech vyhrál 5 cen. Jako další jsme pro vás shrnuli knihu Bez frází. 

Šarlatán 

Jedná se o životopisné drama z roku 2020. Příběh je inspirovaný životem léčitele Jana Mikoláška. Jan pocházel ze zahradnické rodiny. Již jako mladý si všiml, že má určitý dar léčitelských schopností, když pomocí bylinné směsi uzdravil své sestře nohu, kterou doktor vyhodnotil na amputaci.  

Podařilo se mu přesvědčit kořenářku Mühlbacherovou, aby ho učila. Od ní se Jan naučil téměř vše. Poznal nejrůznější byliny, naučil se diagnostikovat z moči, co lidi trápí a jakou jim podle toho má namíchat bylinou směs. Složil profesní zkoušku „úředního znalce bylin“ a zakoupil si vilu v obci Jenštejn nedaleko Prahy.  

Do Jenštejna za ním chodili davy lidí trpělivě čekajících na vyšetření. Mikolášek za svůj život pomohl statisícům až milionům lidí ze všech společenských vrstev včetně nejvýznamnějších osobností politického i kulturního života. Léčila se u něj například továrnická rodina Ringhofferů, nebo i mocní lidé jako tajemník Adolfa Hitlera Martin Bormann či dokonce prezident Antonín Zápotocký, který pak Mikoláškovi poskytoval krytí až do své smrti roku 1957. 

Nový prezident v něm ale viděl Šarlatána. Mikolášek byl obviněn ze zabití dvou členů KSČ, kterým se v žaludku našla smrtelná dávka strychninu po požití bylinné směsi, kterou jim Mikolášek zaslal. Agenty StB byl zatčen a spolu se svým společníkem Františkem Palkem poslán do vazby. Ve vězení je pak seznámen s celou situací a dozvídá se, že mu prokuratura navrhla výjimečný trest – trest smrti. 

Na to, jak dopadl soud a co se stalo s Janem Mikoláškem a Františkem Palkem, se už budete muset podívat sami. 

Film byl podle nás velmi hezky ztvárněný, obzvlášť se nám líbí prolínání se tří dějových linií – Mikoláškovo mládí, doba před druhou světovou válkou a současnost (50. léta 20. století). Každé období je zde krásně vyobrazeno. Jsou zde ukázány metody německého gestapa či brutalita StB v dobách raného komunismu. Film je excelentně zpracován, co se týče technické stránky. V tomto odvětví také obdržel dva České lvi za nejlepší kameru a zvuk. 

 

Bez frází

Tuto knihu jsme vybrali z toho důvodu, že jsme sportovci a zajímají nás příběhy slavných. Knihu, která vyšla v roce 2020, jsme si velice oblíbili, protože obsahuje příběhy sportovců, které jsme jako mladí sledovali. Výjimečné příběhy výjimečných sportovců v podání výjimečných hlasů. Spojení, jaké inspiruje i zahřeje na duši. Barvité a autenticky podané životní osudy osobností vystupujících v rámci oceňovaného projektu Bez frází. 

Bez frází je prostor, kde sportovní osobnosti předávají zkušenosti pomocí příběhů vyprávěných jejich vlastními slovy. Sami se nemusíte zrovna pokoušet o vrcholovou kariéru, tyto příběhy se především dotýkají samotné cesty životem. Hovoří šampioni, kteří ve svém oboru stanuli na světovém vrcholu, ale i ti, kteří skončili v zástupu poražených. Všichni však mohou sloužit jako vzory pro rozhodování, kudy se vydat na zásadních křižovatkách. Protože sport je nekonečná zásobárna inspirace, a i ti nejúspěšnější kdysi stáli na úplném začátku a museli si odpovědět na otázku jak dál. A protože i oni jsou lidé se všedními starostmi. Bez frází vzniklo jako webový portál na podzim 2016 a rychle po svém zrodu se stalo prostředkem pro ucelené sdílení zážitků a postojů. Důvěryhodné pro ty, kteří je předávají i přijímají. Vedle textových příběhů čítá mediální záběr projektu už mimo jiné i dokumentární filmy, podcastové fórum a besedy zaměřené na veřejnost či děti, pro něž vznikla i speciální knížka Bez frází. 

Podobné články