Aktuální informace pro uchazeče naleznete na stránce prumyslovkaliberec.cz

Filmové tipy na víkend

Úvod » Pro veřejnost » Školní časopis » Mimoškolní rubrika » Filmové tipy na víkend
recenze_1200x628.jpg

V tomto článku jsme pro vás vybrali dva, podle nás, zajímavé, ale i velmi přínosné filmy, které doporučujeme ve volné chvíli shlédnout. Ale pozor, druhá recenze vám vyzdradí děj, takže pokud nechcete vědě nic dopředu, radši se na film nejdřív podívejte a pak až si přečtěte naši recenzi.

 

Chicagský tribunál 

Jako první jsme vybrali film o americkém soudním dramatu. Film se v důsledku pandemie nemohl dostat do kin. Práva tak odkoupil Netflix, který ho v říjnu 2020 na své platformě zveřejnil. 

Děj se odehrává koncem 60. let minulého století v Americe. Roku 1969 byla osmice aktivistů obviněna federální prokuraturou USA ze spiknutí a podněcování k nepokojům. Byla to reakce na nepokoje ze srpna roku 1968 v Chicagu, kdy se při příležitosti národního sjezdu Demokratické strany aktivisté rozhodli demonstrovat proti pokračování tehdejšího prezidenta Lyndona B. Johnsona s válkou ve Vietnamu. Jedním z obviněných byl Bobby Seale, člen Černých panterů, přičemž jeho soudní řízení bylo označeno za zmateční, a tím byl vyčleněn ze soudního procesu. Jak to ale dopadne se zbylou sedmičkou? Dostanou nejvyšší možný trest deseti let ve vězení? Nebo je soud prohlásí nevinnými? To už se budete muset podívat sami. 

Film je především převyprávěním soudního procesu, během kterého se stala řada kuriozit. Od nekompetentnosti soudce, přes narušování průběhu soudu obviněnými, až po násilné umlčování obviněného Bobbyho Seala. 

Zpracování a téma je podle nás úžasné. Film vás vtáhne do napjaté atmosféry soudního procesu, kde po čase začínají hrát roli i emoce a frustrace obviněných a jejich advokátů. Je zde krásně a věrohodně vyobrazena tehdejší doba. Ve filmu jsou občas prostřihy skutečných záběru a fotografií z demonstrace. Děj má dobrý spád a je velmi napínavý.  

Jako celek nás film ohromil a doporučili bychom ho snad všem, co mají rádi filmy i s trošku hlubším smyslem a prostorem pro zamyšlení se nad celou situací. 

 

1917 

SPOILER ALERT (png)

Jako druhý film jsme si vybrali film 1917. Jedná se o velice úspěšný film, kdy na Oscarech v roce 2020 vyhrál cenu pro nejlepší kameru, nejlepší vizuální efekty a pro nejlepší zvuk. Další vítězství získal v prestižních oceněních Zlatý Glóbus za nejlepší film roku 2020. 

Kamera zde krouží kolem dvou mladých britských vojáků, Williama Schofielda (George MacKay) a Toma Blakea (Dean-Charles Chapman), kteří mají za úkol doručit zprávu o chystaném útoku, čímž mohou zachránit až 1600 vojáků, včetně Tomova bratra Josepha. 

Děj začíná v americkém táboře. Dva mladíci William a Tom dostanou za úkol doručit zprávu o chystaném německém útoku, který může zabít až 1600 vojáků. Nejdříve ale budou muset projít válečným územím až k německým zákopům. Postupně se plazí zdevastovanou pustinou až narazí na zákopy, ve kterých není ani jeden německý voják. V zákopech je čeká nemilé překvapení v podobě nastražených bomb v tunelech, kterými mladíci prochází. Naštěstí oba vyváznou živí a úspěšně prošli německými zákopy. Následně narazí na farmu, kde si doplňují zásoby vody. V tom američtí vojáci sestřelí německé letadlo, které dopadá v plamenech přímo na tu farmu. Zde se stala zvláštní věc. Místo toho, aby mladíci zabili německého vojáka, tak mu pomohli ven z hořícího letadlo. Pro dobrotu na žebrotu, německý voják zastřelil Toma Blakea, následně Němce William zastřelil. Tom mu předal fotku, kterou má donést bráchovi Toma. V tu chvíli je William už na vše sám. Prochází zničeným městem, kde na něho střílejí Němci, ale on se zvládl na chvíli ukrýt, ale nemohl v úkrytu zůstat věčně, protože musel předat zprávu. Když pokračoval ve své cestě, tak narazil na les, kde byli američtí vojáci, kteří si zpívali před tím, než půjdou do bitvy. Potom, co dozněla píseň, se jich William zeptal, zda jsou devonskej prapor a oni odpověděli, že jsou. William začal utíkat zákopy až přes bitevní pole k velitelství, kde podal zprávu o zrušení útoku. Po odvolání útoku odchází William do tábora, kde potká bratra Toma a předá mu fotku s informací, že jeho bratr zemřel. 

Skláníme klobouk před Samem Mendesem za to, jak tento film natočil. Jedná se o film, ve kterém můžeme najít minimum střihů, takže by se dalo říct, že se jedná o one take film. Nás osobně tento film velice zaujal, protože dokázal vtáhnout do dění první světové války. Precizní kamera, neviditelný střih, choreografie herců i perfektně načasovaný hudební doprovod dohromady vytvářejí silný filmový zážitek. Takže těm, kteří se zajímají o válečnou historii, film vřele doporučujeme. 

Podobné články