Aktuální informace pro uchazeče naleznete na stránce prumyslovkaliberec.cz

Tomášovy filmové tipy VI - Halloweenský speciál a britská klasika

Úvod » Pro veřejnost » Školní časopis » Mimoškolní rubrika » Tomášovy filmové tipy VI - Halloweenský speciál a britská klasika
Tipy VI_web.jpg

Vítám vás v novém školním roce, se kterým se vrací i rubrika filmových tipů. Rubrika bude pokračovat ve stejném stylu jako loni. Jednou za měsíc se vám budu snažit představit jeden film jako oddechovku a druhý film, který se vám může hodit do hodin češtiny. 
Vrhneme se na to, roli Film na češtinu tentokrát získal Oliver Twist a o roli Filmu na víkend se postará hodinový snímek Werewolf by Night od studia Marvel! 

 

Werewolf by Night - Halloweenský speciál (2022) 

Studiu Marvel fanoušci v poslední době moc nevěří kvůli špatným efektům a jednoduše vystavěným zápletkám. Věřte ale tomu, že hodinový snímek Werewolf by Night představuje něco, co jsme ještě u Marvelu neviděli. Film pojednává o skupince lovců monster, kteří se sešli, aby bojovali o artefakt zvaný Bloodstone. Všichni jsou vpuštěni do tajemného labyrintu, kde se snaží ulovit monstrum. Nikdo z nich ale netuší, že jedno monstrum se skrývá přímo mezi nimi – Vlkodlak. 

Film zaujme především tím, že má hororové prvky a inspiruje se klasickými černobílými horory z 30. let. I samotné efekty a vizuál tedy představují nevšední podívanou (minimálně pro dnešní dobu). Na režisérskou židli se nečekaně posadil hudební skladatel Michael Giacchino (hudba k The Batman, Rogue One, Doctor Strange, …). 
S hodinovou stopáží mi bylo skoro až líto, že není film delší. Film totiž nikterak neodkazuje na propojený svět Marvelu a ukazuje nám tak to, že funguje jako samostatná jednotka. Uvidíme, jestli se s těmito postavami bude pracovat dál, protože by byla škoda, kdyby ne. ;-) 

 

 

Oliver Twist (2005) 

Klasický román Charlese Dickense ožívá ve filmu režiséra Romana Polanského z roku 2005. Je logické, že nechytne každého, protože má pomalejší tempo a člověk se s tónem filmu musí trochu sžít. Když se tak ale stane, nabídne Oliver Twist povedenou knižní adaptaci a přiblíží divákovi, jak fungoval život sirotků a zlodějíčků během viktoriánské éry. 

Malý Oliver Twist vyrůstá v sirotčinci a potýká se s hladem, hrubým chováním a špínou. Když si Olivera ze sirotčince koupí rodina hrobaře Strawberryho. Život je tu ale taky krutý a on se proto rozhodne utéct do Londýna. Cestu mu ztrpčuje nepříznivé počasí, nedostatek jídla a únava. Když se nakonec dostane do svého cíle, zaplete se s bandou zlodějíčků, které vede starý prohnaný žid Fagin. Před Oliverem tak stojí život dětského pouličního zloděje na útěku před svými opatrovníky. 

Roli Olivera Twista ztvárnil Barney Clark a ze známějších tváří se ve filmu dočkáte třeba Bena Kingsleyho (Iron Man 3, Schindlerův seznam, Hugo, …) nebo Marka Stronga (Kingsman, Shazam, 1979, …). 
Film nabízí zajímavou temnou atmosféru špinavého Londýna, takže ho směle doporučuji. Hodí se to k četbě i maturitě! 

 

 

Tomáš Machálka, L3

Podobné články