Aktuální informace pro uchazeče naleznete na stránce prumyslovkaliberec.cz

Tomášovy filmové tipy II - Dva muzikály, dva příběhy

Úvod » Pro veřejnost » Školní časopis » Mimoškolní rubrika » Tomášovy filmové tipy II - Dva muzikály, dva příběhy
Frame 53.png

Nový rok nám rychle začal a s ním přichází i další filmové tipy. Tentokrát se zaměříme na dva muzikály.  

 

tick, tick… BOOM! (2021) 

Film, který mě v uplynulém roce asi nejvíc překvapil, je zfilmovaný muzikál nedoceněného newyorkského skladatele Jonathana Larsona tick, tick… BOOM!. Muzikál je zajímavý především tím, že je autobiografický a vypraví přímo o tom, jak vznikal. 

Sledujeme tu příběh skladatele Jonathana Larsona, kterého zde ztvárnil Andrew Garfield (všem známý jako The Amazing Spider-Man). Jonathan žije v malém špinavém podnájmu v New Yorku. Smůla se mu lepí na paty a muzikál, který zrovna tvoří, všichni producenti odmítají. Jonathan se musí potýkat s problémy každodenního života v prostředí amerických devadesátek, kdy spousta jeho kamarádů umírá na HIV a městu vládnou velké komerční firmy. Navíc ho stresují jeho blížící se třicáté narozeniny. Žije v něm ale velká vášeň a odhodlání dokončit jeho vysněný muzikál. 

Film provází hodně chytlavých písniček, ve kterých se Andrew Garfield překonává, jak po hudební, tak herecké stránce. Závěr filmu je velice dojemný a emocionální. S „postavou“ Jonathana Larsona jsem se dokázal úžasně ztotožnit, a i proto vám tento muzikál doporučuji. Je to prostě BOMBA! 

Pro zajímavost: Andrew Garfield na začátku měsíce za roli Jonathana Larsona vyhrál prestižní Golden Globe v kategorii nejlepší herec v muzikálu nebo komedii. 

 

Noc na Karlštejně (1974) 

Klasický český filmový muzikál Noc na Karlštejně je zpracováním stejnojmenného dramatu Jaroslava Vrchlického. Je to veselá podívaná a navíc vám to jistě pomůže se seznamem povinné četby. Film, jak už jsem zmínil, vychází z divadelní předlohy a hrají v něm skvělí čeští herci, proto tu o humor není nouze. Příběh začíná u osamocené Elišky Pomořanské, které se stýská po jejím manželovi Karlu IV. Rozhodne se proto, že se za ním vydá na Karlštejn. Tam mají ale ženy vstup zakázán. Královninu přítomnost odhalí jen arcibiskup Arnošt z Pardubic, který se rozhodne jí pomoct. 

Příběhem nás provází i královský šenk Pešek, který se snaží získat rytířský titul. Jemu situaci zkomplikuje také žena, jeho dívka Alena. Ta se vsadí se svým otcem, že když dokáže strávit „noc na Karlštejně“, bude si moct Peška vzít. 

Film má tedy veselý průběh i závěr, kdy na hradě kvůli dvěma ženám nastane úplný chaos. 

V muzikálu se samozřejmě dočkáme i krásných písniček, ke kterým hudbu složil úžasný český skladatel Karel Svoboda (Návštěvníci, Tři oříšky pro Popelku, Cirkus Humberto), o texty se postaral Jiří Štaidl (dvorní textař Karla Gotta). 

Pokud budete chtít knihu použít do čtenářského deníku, dejte si ale pozor, film má lehce odlišný závěr. 😊

 

Tomáš Machálka, L2

Podobné články