Aktuální informace pro uchazeče naleznete na stránce prumyslovkaliberec.cz

Co se stalo v Kapitolu

Úvod » Pro veřejnost » Školní časopis » Mimoškolní rubrika » Co se stalo v Kapitolu
trump-2815558_1920.jpg

Trumpova historická neochota uznat volební porážku vystupňovala dne 6.1. až do vniknutí prezidentových příznivců do Kapitolu na jednání Kongresu. Pro americkou veřejnost to byla velká rána vzhledem k tomu, že prezident svůj postoj k prohře ve volbách postupně mírnil. Na konci listopadu dokonce reagoval na otázku, zda-li umožní pokojné předání moci, slovy: „Samozřejmě že ano. A vy to víte.“ 

Pár hodin před schůzí kongresu ale obrátil kartu a začal burcovat své voliče, aby nenechali proběhnout tento obří volební podvod.  Ti si jeho slova vyložili po svém. Trump následně na Twitteru podporovatele nabádal, aby nepáchali žádné násilí a chovali se pokojně. „Pamatujte, jsme strana práva a pořádku – respektujte zákony.“ Zároveň však příznivce explicitně nevyzval, aby Kongres opustili a akci ukončili. 

Sám Donald přitom dříve propagoval své setkání s příznivci jako „divoké“ a vyzýval své příznivce, aby „získali naši zemi zpět.” Následně dav demonstrantů skutečně vyrazil a zaútočil na budovu Kapitolu, ve kterém se zrovna řešilo sčítání hlasů a jednotlivé námitky k volbám. Demonstranti pronikli bezpečnostními opatřeními, vstoupili do Kapitolu a obsadili evakuované sídlo Senátu. Policie použila slzný plyn a palné zbraně, aby zabránili vstupu do evakuované sněmovny, přesto útočníci pronikli i do jednacího sálu. 

Na místo incidentu byla povolána Národní garda USA. Přerušená schůze byla nahrazena hned další den ráno, aby potvrdila Joea Bidena do funkce prezidenta Spojených států amerických. 

Během útoku na budovu zemřeli 4 lidé, bylo zatčeno 90 lidí a více než 50 policistů bylo zraněno. Reakce společnosti na sebe nenechala dlouho čekat. Lidé rozpoznaní z videí z demonstrace jsou propouštěni z prací. Od současného prezidenta spojených států se začalo distancovat několik lidí i firem z obav, že by aktuální spolupráce mohla poškodit jejich dobré jméno. Například prestižní turnaj PGA Championship se rozhodl ukončit spolupráci s Trumpovým golfovým klubem v Bedminsteru. 

Donald Trump zároveň dostal ban na několika sociálních sítích včetně Facebooku, Twitteru a Snapchatu kvůli údajnému nebezpečí pro použití platformy pro podněcování násilí. Nejvíce kontroverzním je Twitter, který byl Trumpem používaný jako hlavní komunikační kanál s jeho voliči. Po této události klesla tržní hodnota internetové společnosti na Newyorské burze o celých 12 % zhruba o 108 miliard Kč. Trump krok Twitteru označil za omezování svobody projevu. Uvedl také, že zvažuje vytvoření vlastní sociální sítě. Kritiku ke společnosti vyjádřili i někteří evropští politici například i německá kancléřka Angela Merkelová. „Fakt, že šéf firmy může bez jakékoli kontroly vypnout prezidentovi USA jeho způsob komunikace s lidem, budí velké rozpaky. Není to jen potvrzením moci těchto platforem, ale také ukazuje velké slabiny způsobu, jímž se řídíme v digitálním prostoru,“. 

 

Veškeré zdorje použité k sepsání tohoto článku jsou dostupné u Redakce časopisu Zkrat.

 

Podobné články