Aktuální informace pro uchazeče naleznete na stránce prumyslovkaliberec.cz

Všechno, co potřebujete vědět o letní brigádě

Úvod » Pro veřejnost » Školní časopis » Mimoškolní rubrika » Všechno, co potřebujete vědět o letní brigádě
brigada - Náhledovka na web.jpg

Práznidny jsou v plném proudu a s nimi i čas letních brigád. Jenže kde ji hledat? Musíme něco v souvislosti s ní splnit?

 

Na začátek musíme říct, že brigády podléhají pracovním a finančním zákonům. Brigáda je formou pracovního poměru. O brigádu se v České republice můžeme ucházet od 15 let. Je nutné mít ukončenu základní školu. V některých případech je potřebná zdravotní prohlídka. Až do dovršení zletilosti však některé práce nejsou povoleny. Většinou se jedná o pracovní pozici, která je spojena s hmotnou odpovědností, například práce na pokladně. Také to jsou práce ohrožující tělesný nebo duševní vývoj, jako je noční hlídač. Nejvíce za den může mladistvý odpracovat 8 hodin a 40 hodin za týden. To je bráno jako součet přes všechny brigády v daném měsíci.
K výkonu brigády bychom měli dostat potřebné pracovní nářadí, nebo svolení využívat potřebná zařízení, a samozřejmě ochranné pracovní pomůcky.
 

Brigádník může se zaměstnavatelem podepsat buď Dohodu o provedení práce nebo Dohodu o pracovní činnosti. Dohoda o provedení práce je vhodnější pro kratší brigády s nižším příjmem. Na tuto dohodu je možno odpracovat nejvýše 300 hodin za rok u jednoho zaměstnavatele. Neodvádí se zdravotní a sociální pojištění při platu do 10 000 Kč měsíčně. Základní daň je 15 %. Nelze však současně brát sociální dávku podpory v nezaměstnanosti. Dohoda o pracovní činnosti je vhodná pro delší brigády při úvazku až 20 hodin týdně. Odvádí se zdravotní i sociální pojištění. 

 

SLEVA NA DANÍCH = VĚTŠÍ ZISK

Jako student můžete zažádat o tzv. „růžový papír“, odborně o Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob. Jedná se o formulář, který stanovuje způsob zdanění u zaměstnavatele. Díky němu se nebude váš výdělek danit a z brigády si odnesete více peněz. Ale pokud v jednu chvíli máte více zaměstnavatelů, tak si tento formulář můžete nechat vyplnit pouze u jednoho a u druhého se vám bude výdělek danit. Můžete ho vyplnit kdykoli a platí až 1 rok — mohli byste si ale klidně každý měsíc nechat slevu uplatnit u jiného zaměstnavatele. Vždy je však potřeba ho vyplnit znovu. 

 

NEVÍTE, KAM JÍT?

Časté jsou roznášky novin, fast food a v sezóně sklizeň ovoce a zeleniny. Také je dobrou volbou práce skladníka a doplňovače zboží do regálů. Hlavně v létě přichází v úvahu brigáda jako průvodce po kulturních památkách, nebo jako pomocník na festivalech. Některé podniky nabízejí brigády na vychystávacích místech pro výrobu nebo na montážních linkách. Práce v kuchyních je podmíněna tzv. zdravotním průkazem, o jehož udělení rozhoduje všeobecný lékař. U takovýchto a podobných brigád se vyplácí zhruba 75 Kč až 120 Kč za odpracovanou hodinu. O něco více si můžete vydělat u odborně zaměřených brigád, kde si kromě peněz odnesete i praktické zkušenosti.
Kdyby vás lákala brigáda v zahraničí, je potřeba brát v potaz, že je vázána na délku pobytu v dané zemi. Také je potřeba si ohlídat a zařídit vízum s pracovním povolením.

 

Kde hledat? V úvahu přichází několik možností. Zeptat se můžeme po známých, podívat se na sociální sítě nebo na vývěsky s nabídkami pracovních míst. K dispozici jsou už také aplikace, které pomáhají po zadání základních informací hledat brigádu „na míru“. Zkrátka na internetu je toho k brigádám hodně. Na uchazeče čekají tisíce brigádnických pracovních pozic.

Brigádu ovšem musíme brát i jako možnost dát o sobě pracovně vědět a nabrat nové znalosti a dovednosti.

 

Tak vzhůru na pracovní trh. Hodně štěstí!

 

Vendula Pelantová a Tomáš Pacák (L2)

 

Podobné články