Aktuální informace pro uchazeče naleznete na stránce prumyslovkaliberec.cz

Tomášovy filmové tipy III - sci-fi detektivka a České nebe

Úvod » Pro veřejnost » Školní časopis » Mimoškolní rubrika » Tomášovy filmové tipy III - sci-fi detektivka a České nebe
IIIweb.png

Po jarních prázdninách se vrací i filmové tipy! V tomto článku si rozebereme cyberpunkové sci-fi a vlastenecký klenot české divadelní scény.

 

Blade Runner 2049 (2017) 

Tento cyberpunkový thriller se zavděčí zejména fanouškům, kterým nestačí jen akce plná digitálních explozí a jednoduchý příběh. Blade Runner 2049 je ambiciózní film režiséra Denise Villeneuvea, který má na svědomí například loňskou Dunu. Jedná se o volné pokračování filmu Blade Runner z roku 1982. „První díl“ na mě působil místy trochu bizarně kvůli svému někdy až noirovému stylu a lehké dávce naivity, to se ale u pokračování nestalo a já ho mohu s radostí doporučit! 

Ve filmu sledujeme futuristického policistu „jménem“ K (Ryan Gosling). K je robotický replikant, který vypadá jako člověk a má za úkol vyhledávat ostatní replikanty, kteří se vymkli kontrole. Spolu s K se seznamujeme s kybernetickým světem, jeho náležitostmi a lidmi, kteří v něm žijí. 

Vedle „sci-fi detektivky“ je ale výrazná i romantická linka příběhu. K má totiž přítelkyni Joi (Ana de Armas), která je však jen sériově vyráběnou umělou inteligencí v holografickém těle. Jejich vztah je sice krásný, ale oba vědí, že ani pro jednoho není tak úplně skutečný. 

Jak jsem zmínil již na začátku, film si užijí zejména „náročnější“ fanoušci, a tak se ve filmu dočkáme například úžasně komponovaných scén, na oči příjemných barev a retro futuristického soundtracku (Hans Zimmer). 

 

České nebe (2008) 

Jako „film k maturitě“ jsem tentokrát zvolil cimrmanovskou divadelní komedii autorů Zdeňka Svěráka, Ladislava Smoljaka a Járy Cimrmana. Hra České nebe nám zodpovídá otázku, co by se stalo, kdyby se setkaly významné osobnosti české historie. V české nebeské komisi sedí Jan Amos Komenský, praotec Čech a svatý Václav. Společně debatují o tom, kdo by pro ně mohl být dobrou posilou a jak by mohli rodícímu se českému národu pomoci v době první světové války. 

Po důležitých poradách se tak do české nebeské komise přidá mistr Jan Hus, Karel Havlíček Borovský a babička Boženy Němcové. Společně pro diváka tvoří kreativní koláž české historie, kterou si lze jen těžko představit. Postavy humorně a vlastenecky konzultují nenáviděnou rakouskou monarchii, první světovou válku, odvahu legionářů a mimo jiné Hanku s Lindou – padělatele „prastarých“ českých rukopisů. Nepříjemnosti jim způsobuje polní maršálek Josef Václav Antonín František Karel hrabě Radecký z Radče, který stojí na straně habsburské monarchie a snaží se českou nebeskou komisi zničit. 

Hra je plná slovních hříček a literárních a historických referencí, které vždy příběh vtipně doplňují a divák je tak schopný si je velmi dobře zapamatovat, což se může hodit nejen v hodinách češtiny. :-)

Měl jsem to štěstí vidět hru naživo v Žižkovském divadle Járy Cimrmana a nejvíc na ní oceňuji to, že umí s humorem a hrdostí ukázat českou historii a literaturu. 

Podobné články