Aktuální informace pro uchazeče naleznete na stránce prumyslovkaliberec.cz

Tomášovy filmové tipy

Úvod » Pro veřejnost » Školní časopis » Mimoškolní rubrika » Tomášovy filmové tipy
film na web.png

Úvodem do filmových tipů jsme si připravili jeden oddechový film Free Guy, na který se můžete podívat třeba s kamarády o víkendu. Druhým filmem jsou Bídníci, což je samozřejmě film vážnější povahy, ale bude se vám hodit třeba do povinné četby. Jdeme na to! 

 

Free Guy (2021) 

Film Free Guy pracuje s myšlenkou videoherní NPC postavy, která si začne uvědomovat svůj vlastní život. Jeho denní rutinou je ráno vstát, dát si pokaždé tu samou kávu a každý den být v bance přepaden skutečnými hráči. Vše se ale změní, když mu do života vstoupí hráčka Molotov Girl. 

Ve filmu sledujeme dvě dějové linie. Jedna sleduje Guye (česky Chlápka) a jeho život ve videohře. Druhou pak nahlížíme do skutečného světa, kde se seznamujeme s podvedenými tvůrci videohry, kteří se snaží obhájit své autorství. 

Nadšení geekové a pařmeni se tu dočkají neskutečného množství referencí a easter eggů, podobně jako třeba u filmu Ready Player One. Na rozdíl od tohoto filmu je však Free Guy daleko komediálnější a celkově vsází spíš na pohodu a humor. O ten se samozřejmě postaral i herec hlavní postavy Ryan Reynolds, kterého můžete znát například jako Deadpoola. Jeho talent a ne vždy korektní humor má ve filmu spoustu prostoru. Stejně tak se ve filmu můžete těšit na Taiku Waititiho, který hraje chamtivého ředitele firmy, která videohru spravuje. 

 

Bídníci (2012) 

Oceňovaný film, který vám u mnoha češtinářů jistě pomůže. Dílo Bídníci od Victora Huga bylo zpracováno mnohokrát, my se teď zaměříme na muzikálovou verzi z roku 2012, kde jako Jean Valjean [žán valžán] exceluje Hugh Jackman, mnoha lidem známý jako Wolverine nebo Největší Showman. Film je specifický tím, že je na 99 % zpívaný. To přispívá k nevšední atmosféře a hudba celý film úžasně propojuje. 

S Jeanem Valjeanem se poprvé setkáváme na galejích, kde si odpykává tvrdý trest. Poté je z galejí podmínečně propuštěn a snaží se stát jiným člověkem. Policejní inspektor Javert [žávér] po něm však neustále pátrá a na Valjeanově dopadení se stává až závislým. 

Následuje časový skok, kde už Valjean působí jako vysoce postavený pán. Vše začne být komplikované, když se pokusí zachránit Fantinu, ženu, která se po propuštění z práce dostává na úplné dno. Valjean se ujímá její dcery Cosetty [kozety], kterou vychovává až do její dospělosti.  

Když je Cosetta dospělá, v Paříži začínají nepokoje a blíží se drsná revoluce. V druhé části filmu sledujeme právě revolucionáře, kteří bojují za republiku. Odbojáře Maria tu hraje skvělý Eddie Redmayne, kterého můžete znát jako Mloka Scamandera z kouzelnické série Fantastická zvířata

Kromě dechberoucích písní má film ohromující atmosféru, která dokáže nejen v závěru dojmout diváka k slzám. 

 

Tomáš Machálka, L2

Podobné články