Aktuální informace pro uchazeče naleznete na stránce prumyslovkaliberec.cz

Chemický pokus

chemický pokus.jpg

V rámci hodin MPV jsme se rozhodli vypracovat článek založený na chemickém pokusu. Rozhodli jsme se pro takzvaný pokus „tančící“ rozinky. Jedná se o pokus, kdy se rozinky přidají do vody smíchanou s kyselinou octovou, poté přidáme hydrogenuhličitan sodný. Zároveň máme tento pokus zdokumentovat. 

Na začátku pokusu můžeme vidět rozinky ve vodě smíchané s kyselinou octovou (ocet) na dně. Po přidání hydrogenuhličitanu sodného (jedlá soda) by mělo dojít k bouřlivé reakci, při čemž se začne uvolňovat oxid uhličitý. Bublinky oxidu uhličitého se zachycují na rozinkách, ty by se poté měly začít vznášet vzhůru k hladině. Na hladině by měly bublinky vyšumět a rozinka by měla začít klesat ke dnu. Dochází k tomu, protože rozinku již nemá co nadnášet. 

 

Pomůcky

K pokusu budeme potřebovat vysokou sklenici nebo vyšší válec, lžíci, vodu, kyselinu octovou – ocet, hydrogenuhličitan sodný – jedlou sodu a rozinky. 

20210226_163242 (jpeg)

 

Postup 

Do sklenice nalijeme asi cca 100ml vody, přidáme 2 lžíce octa.

20210226_163418 (jpeg)

Poté přidáme 5–6 rozinek a necháme je dopadnout na dno.

20210226_163435 (jpeg)

Poté do směsi přidáme vrchovatou lžíci jedlé sody. Nemícháme – na reakci čekáme. 

rozinky2 (gif)

 

Co jsme dokázali?

V pokusu je dokázáno, že hydrogenuhličitan reaguje s kyselinou octovou. Produktem této bouřlivé reakce je oxid uhličitý. Drobné bublinky oxidu uhličitého nadnáší rozinky směrem k hladině. Když rozinka doputuje nad hladinu, bublinka „praskne“ a rozinka klesá ke dnu. Ve skutečnosti se oxid při styku se vzduchem stane jeho součástí, a jelikož rozinku už nemá co nadnášet, klesá ke dnu. 

Pokus se nazývá „tančící“ rozinky, jelikož rozinky putují od hladiny ke dnu a zpět. 

Pro lepší efekt je výhodnější rozinky nakrájet na menší kousky, popřípadě zkusit jaké rozinky „tančí“, ty vyndat a následně je znovu použít. 

Podobné články