Aktuální informace pro uchazeče naleznete na stránce prumyslovkaliberec.cz

Tipy na knížky II

Úvod » Pro veřejnost » Školní časopis » Školní rubrika » Tipy na knížky II
tipy-knihy2.png

Six of Crows

Žánr: Fantasy, young adult 

Autor: Leight Bardugo 

Vydání: 25. září 2015 

Six of Crows, v překladu Šest vran, je velmi fascinující příběh o šesti vězních, kteří dostali nesplnitelný úkol: vloupat se do nejstřeženějšího paláce všech dob a unést z něj nejlepšího chemika, který kdy žil.  

Začátek příběhu je zbytečně uspěchaný. Rychle čtenáře vhodí do gangsterské čtvrti Katerdamu a se slovy: “Teď si je zkus oblíbit, máš na to jednu kapitolu pak o nich už nikdy neuslyšíš.” představí několik postav. Následně se na scéně objeví hlavní hrdina, a to Kaz Brekker a spolu s ním jeho gang “vran”. Titose ukážou jako relativně zajímavé postavy. Celkově první třetina knížky působí spíš jako seznamování s postavami a zkoušení ze strany autora co by v příběhu mohlo fungovat a co ne. I proto není první třetina hodnocena moc dobře.  

V druhé třetině se naši hrdinové konečně vydají splnit zadaný úkol vloupání se do ledového paláce. Zde se začínají konečně utvrzovat vztahy mezi jednotlivými postavami a objevuje se i pěkně promyšlená zápletka. Vyvrcholení příběhu zahrnuje velký dějový zvrat, a i proto je pochopitelné, že se knížka dočkala druhého dílu. 

 

Celkově hodnotím dílo jako vydařené a hezky napsané. Začátek je sice trochu těžkopádný a zdlouhavý, ale nakonec je to pěkně obsáhlé a srozumitelné čtení. 

 

Autor: David Fokt

Podobné články