Aktuální informace pro uchazeče naleznete na stránce prumyslovkaliberec.cz

Efektivní učení - Pomodoro technika

Úvod » Pro veřejnost » Školní časopis » Školní rubrika » Efektivní učení - Pomodoro technika
pomodoro_web.jpg

Každý to známe, nad něčím pracujeme dvě hodiny, ale už se nedokážeme soustředit, ztrácíme motivaci a hlavně čas. Mezi technikami, které existují pro efektivní učení, máme jednu techniku, která se jmenuje  „Pomodoro“.  

Pomodoro technika nám pomáhá si zorganizovat a naplánovat práci tak, aby byla pro nás co nejefektivnější a zároveň nás bavila. Díky ní máme pocit kontroly nad časem i samotnými úkoly.

Není to až tak dávno, kdy si vysokoškolák Francesco Cirillo poprvé natáhl při učení kuchyňskou minutku v podobě rajčete (italsky pomodoro). V té době ani netušil, že vynalezl nejpopulárnější metodu v organizování času, nejen při učení. Napsal o tom také knihu Pomodoro technika, legendární systém pro plánování času a udržování koncentrace během hluboké práce. Princip metody spočívá v myšlence, že časté přestávky zlepšují duševní čilost

 

Jak začít? 

Připravte si tužku, papír a časovač. 

1. Naplánujte si, čemu se budete v následujících pomodorech věnovat

  • Naplánujte si úkol, odpoutejte se od rozptýlení a naplno se věnujte činnosti.

2. První pomodoro – 25 minut 

  • Pokud nás během práce vyruší nějaká myšlenka, která s úkolem nesouvisí, zapíšeme ji vedle na papír a hned se zase věnujeme naší práci.  

3. Přestávka – 5 minut

  • Po zazvonění časovače si na papír s myšlenkami uděláme značku pro oddělení jednoho cyklu.
  • Zkuste se protáhnout, projít, klidně zkontrolujte, co se děje na Instagramu a nebo se občerstvěte.
  • Během přestávky nezískávejte nové informace!

  • Jestliže máme na papíře nějaké úkoly nebo myšlenky, které lze během 5 minut vyřešit, pusťte se do nich. Pauzu neprodlužujte, jinak celá technika ztrácí smysl. 

4. Druhé pomodoro – 25 minut 

5. Přestávka – 5 minut 

6. Po čtvrtém pomodoru máte nárok na 15 – 30 minutovou přestávku.

  • Čas na dokončení malých úkolů či myšlenek z našeho poznámkového papíru nebo na relaxaci, poté můžeme opět pokračovat nanovo. 

Ne každý se dokáže plně soustředit 25 minut, nebo to někomu může přijít krátké, proto přikládám tabulku s dalšími časovými úseky. Můžete si sami prodloužit časové intervaly nebo je zkrátit. Hlavní je, aby vás pomodoro technika donutila do práce, která vás následně bude bavit.

 

Pomodoro

přestávka

Velká přestávka

20 min

3 min

20 min

30 min

5 min

30 min

45 min

10 min

45 min

1 hod

20 min

1 hod

1 hod 30 min

45 min

1 hod 30 min

1 hod 45 min

50 min

1 hod 45 min

2 hod

1 hod

2 hod

 

Výhody a nevýhody

Když si tyto čtyřpomodorky několikrát denně zopakujete, zjistíte, kolik práce je možné udělat za poměrně krátkou dobu. Díky této technice se nám zvýší motivace pro dokončení úkolu. Úkoly se nám tak daří splňovat ve snesitelných porcích.

Pro lidi, kteří s touto metodou začínají je náročné se plně soustředit 25 minut, proto je nutná pevná vůle a nechat mozek si zvyknout.

 

Pomodoro technika online 

Někteří zastánci se naklánějí k používání kuchyňské minutky. Samotné tikání jim pomáhá ke koncentraci a je rychlejší nastavení. Pokud nemáte kuchyňskou minutku, nebo Vám vadí tikání a zároveň nechcete používat budík na telefonu či aplikace (iOS, Android), můžete používat webové stránky, které byly vytvořeny pro účely pomodoro metody. 

https://tomato-timer.com/ (základní, bez designu) 

http://www.tomatotimers.com/ (designový, zábavný, více funkcí, také jako aplikace do telefonu) 

https://pomofocus.io/ (čistý design, základní funkce, todo list) 

Jestliže chcete něco více propracovaného, tak doporučuji https://increaser.org/. Sami si můžete nastavit, kolik hodin chcete celkově pracovat, jak dlouhý pomodoro chcete mít, jak dlouhou přestávku a mnoho další. Dokonce si můžete nastavit zvuk, který Vám má pomoct při soustředění. Funguje, jak na počítači, tak i na mobilu iOS/Android. Jediná nevýhoda je, že po 14 dnech musíte platit měsíčně přibližně 116,- Kč. 

 

Na závěr přikládám krátké zajímavé video k tomuto tématu a zároveň Vám přeju mnoho sil v učení.

 

Anna Štruncová, L2

Podobné články