Aktuální informace pro uchazeče naleznete na stránce prumyslovkaliberec.cz

Kam na vysokou III: Brno

Úvod » Pro veřejnost » Školní časopis » Školní rubrika » Kam na vysokou III: Brno
Brno_web.png

Dalším městem, ve kterém můžete studovat po průmce, je Brno. Největší město na Moravě nabízí hned několik možnosti, kde rozšířit svoje znalosti a získat zkušenosti pro práci v Čechách i v zahraničí.

Na Fakultě strojního inženýrství VUT se strojaři zaměří třeba na mechatroniku, strojírenství, strojírenskou technologii nebo na průmyslový design. Čtyři z patnácti nabízených oborů lze navíc studovat i kombinovaně. Fakulta je nejstarší v celé České republice a vychovala třeba současného šéfa plzeňské škodovky Petr Brzezinu nebo Tomáše Richtra, komentátora závodů Formule 1.

Přihlášku stačí podat do 31. března a u přijímaček počítat s testem z matiky a fyziky. Pokud vás zajímá obor Průmyslový design ve strojírenství, pro přijetí je třeba vykonat i dubnovou talentovou zkoušku.

Tady nemůžeš šlápnout vedle. To slibuje Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, na které můžou naši elektrikáři studovat mimo jiné silnoproudou elektrotechniku, mikroelektroniku, automatizační techniku a audio inženýrství. Dva z oborů lze dokonce absolvovat kompletně v angličtině.

Přijímacímu testu z matematiky se nevyhnete ani na jednom oboru, druhý předmět se však liší. U různých oborů pak musíš splnit ještě test z informatiky, fyziky, biologie, nebo angličtiny. Obory audio inženýrství vyžadují ke dvěma testům ještě talentovky. Přihlášku podejte do 31. března.

Budova Fakulty informačních technologií možná bude některé ajťáky na první pohled klamat tělem, ale za zdmi kláštera ze 14. století najdete moderně vybavené laborky i posluchárny. Dalším specifikem je jeden společný studijní obor. Přihlásíte se na fakultu a v průběhu studia se pomocí volitelných a povinně volitelných předmětů zaměříte na cokoli vás opravdu zajímá.

Pokud maturujete z matematiky, nemusíte skládat žádnou přijímací zkoušku. Pokud jste už zvolili angličtinu, nevadí, stačí si napsat SCIO test (OSP, MAT nebo VŠP) a poslat fakultě výsledek. FIT navíc nabízí jeden pokus zdarma, pokud včas podáte přihlášku a SCIO test napíšete 30. dubna.

IT můžete studovat i na Masarykově univerzitě, a to hned na čtyřech fakultách. Všechno záleží na tom, jaký obor si vyberete. MUNI nabízí obory Kyberbezpečnost, Programování a vývoj aplikací, Podnikovou informatiku, ale i Informatiku ve vzdělávání.

Absolventům Technického lycea by se mohl líbit obor Teorie interaktivních médií na Filozofické fakultě nebo Mediální studia a žurnalistika na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. FSS nabízí také studijní obor Sociologie se specializací Gender, nebo obor Mezinárodní vztahy. Na Pedagogické fakultě si vyberete učitelství téměř všech předmětů od angličtiny po zeměpis.

Přihlášky na MUNI se podávají jen do 28. února a pro přijetí musíte absolvovat TSP (Test studijních předpokladů), který se na každé fakultě trochu liší.

Podobné články