Aktuální informace pro uchazeče naleznete na stránce prumyslovkaliberec.cz

Svatý Valentýn očima učitelů z katedry cizích jazyků

Úvod » Pro veřejnost » Školní časopis » Školní rubrika » Svatý Valentýn očima učitelů z katedry cizích jazyků
Bez pozadí.png

Svatý Valentýn se slaví v anglosaských a dalších zemích každoročně 14. února jako svátek zamilovaných. Je to den, kdy se tradičně posílají dárky, květiny a pohlednice s tematikou stylizovaného srdce jako symbolu lásky. K Valentýnu se váže celá řada zvyků, které pomalu pronikají i do českého prostředí, a to zejména pod tlakem obchodníků. Jedná se především o společnou oslavu svátku zamilovanými páry. Spočívá v darování valentýnských přáníček (tzv. Valentýnky), které jsou projevem vyznání lásky, nebo uzamykání zámečků lásky. 

 

HISTORIE SVÁTKU 

Svátek je pravděpodobně odvozen od svátku Lupercalia, slaveném ve starověkém Římě. V předvečer tohoto dne byly do „urny lásky“ vloženy lístečky se jmény dívek. Každý mladý muž potom tahal lísteček a dívka, jejíž jméno si vytáhl, se měla stát jeho „miláčkem“ v následujícím roce. 

Legenda také říká, že tento den začal být známý jako Den svatého Valentýna až díky knězi Valentýnovi. Claudius II., vládce Říma, zakazoval svým vojákům, aby se ženili nebo jen zasnubovali. Bál se, že by chtěli zůstat doma u svých rodin a nešli do boje. Valentýn vzdoroval vládci a tajně oddával mladé páry. Byl zatčen a později popraven 14. února. Svátek Luprecalia splynul s oslavami mučednictví Svatého Valentýna a vznikl romantický svátek, který je nyní 14. února slaven. 

 

JAK SE SLAVÍ VALENTÝN VE SVĚTĚ 

Ne všude se však tento svátek oslavuje stejně a řada zemí má své speciální tradice, které se k tomuto dni pojí. 

JAPONSKO 

V Japonsku se svátek svatého Valentýna nese v duchu rozmazlování mužů, což je naprosto odlišné od našeho vnímání tohoto svátku. Ačkoli tradice japonské kultury hlásá, že žena by měla být, co se projevování lásky a citů týče, rezervovaná a plachá, v den svatého Valentýna je vše dovoleno. Ženy v tento den zahrnují své partnery i kamarády dárky, nejčastěji v podobě čokolády, aby vyjádřily svou lásku, úctu nebo společenský závazek. 

BRAZÍLIE 

Protože se každý rok v průběhu února nebo března koná v Brazílii světoznámý karneval, rozhodli se Brazilci svátek svatého Valentýna vynechat. Místo něj slaví 12. června svátek “Dia dos Namorados” neboli “Den všech zamilovaných”. Zamilované páry si v tento den vyměňují dárky v podobě čokolády, květin a zamilovaných přáníček.  

DÁNSKO A NORSKO 

Svátek svatého Valentýna se v Norsku a Dánsku začal slavit poměrně nedávno a místní si jej ihned přizpůsobili vlastním představám. Vznikla tak originální a svérázná tradice, kdy muži zasílají na Valentýna ženám tzv. “Gaekkebrev”, což jsou v podstatě vtipné a veršované valentýnky. Tato rýmovaná přáníčka jsou anonymní, ale obsahují nápovědu v podobě počtu písmen, které má jméno odesilatele. Ženy, kterým byla valentýnka doručena, musí do Velikonoc uhodnout, kdo jim přáníčko zaslal. Pokud žena uhodne jméno odesílatele, vyhrává velikonoční vajíčko. Pokud ale hádanku nerozluští, tak naopak musí darovat vajíčko odesílateli přáníčka, který se k autorství valentýnky přihlásí právě v době Velikonoc. 

ČESKO 

Ke svátku sv. Valentýna se Češi staví celkem vlažně, slavit ho bude jen každý čtvrtý. Podle dat muži za dárky na Valentýna utratí v průměru zhruba 750 korun, ženy zase průměrně necelých 600 korun. Zhruba dvě pětiny z těch, kteří Valentýna slaví, berou své partnery na večeři do restaurace. Oblíbený je valentýnský svátek především u mladé generace.  

 

A JAK SLAVÍ VALENTÝNA NAŠI UČITELÉ?  

Tentokrát jsme se zeptali pedagogů z katedry cizích jazyků, kteří nám prozradili nejen své plány, ale zavzpomínali i na své první lásky. Z dvanácti pedagogů pouze dva svátek slaví, další tři mají plán, který nutně nesouvisí s Valentýnem, zbytek svátek neslaví vůbec. Lásku by popsali jako pomatení všech smyslů, jídlo, štěstí, důvěru a smysl života.

V neděli plánují každý plánujerůzné činnosti, Štěpánka Rejnartová pořádá domácí promítání, Kristýna Poláková si pochutná na srdcové koblize od @smallpieceofsara a půjde bruslit, Zuzana Bernátová předá manželovi malý dárek, Zuzana Mandincová chce potěšit své nejbližší především vyjádřením vděčnosti a Eva Poláková si s manželem objedná pizzu.

Při vzpomínkách na první pusy a lásky nám učitelé odpovídali takto: 

 

Zuzana Bernátová: “Ano první pusu od vlasatého Honzíka v šesté třídě si skutečně pamatuji, bylo to vzrůšo. A opravdu první lásku v devítce, byl to nejkrásnější kluk na celé škole a uměl taky nádherně kreslit.” 

Pavla Králová: “První pusa i první láska proběhla na základní škole. První pusa byla ve vlaku v tunelu 😊.” 

Zuzana Mandincová: “První pusa proběhla naprosto nečekaně, a to na letním táboře v Mladějově, když mi bylo asi 8 let.” 

Eva Poláková: “První pusu jsem dostala ve 13 a asi to předznamenalo mé budoucí povolání, protože to bylo od cizince – 17letého Jugoslávce. Domlouvali jsme se česko-srbochorvatsko-anglicky a možná tehdy poprvé jsem si uvědomila, že je fajn umět nějaký cizí jazyk. Jednu z prvních vět, kterou mi řekl (U tebja lepa kosa) jsme si vysvětlovali asi půl hodiny 😊. Má první láska byl spolužák ze školky, ale ta první "opravdová" byla středoškolská. A taky souvisí s tím, co dělám dnes.  Byl to totiž student z naší průmyslovky, kam jsme tehdy my, holky ze zdravotky, chodily občas na oběd. Na maturitu z češtiny a z ruštiny jsme se učili společně a tehdy poprvé jsem slyšela v cizím jazyce něco o materiálech, autech a elektrotechnice – a tak se mi to zalíbilo, že odborná témata dnes s chutí učím anglicky.” 

Kristýna Poláková: “První pusa proběhla v první třídě, když jsme si v družině hráli na rodinu. Poprvé pořádně zamilovaná jsem byla v 6. třídě, do deváťáka, frajer, fotbalista, pamatuju si, že jsem nosila ve škole jeho mikinu, aby mi všechny holky mohly závidět.” 

Ivo Rejc: "No comment."

Štěpánka Rejnartová: “První lásku si asi pamatuje každý. U mě to bylo v páté třídě - frajer třídy, fotbalista, dost jsem ho stalkovala 😀 dostala jsem pak pusu u nás za panelákem a následně jsme se na sebe týden ani nepodívali, jak jsme se styděli. Ještě, že jsem pak odešla na gympl, možná bychom se styděli i déle.” 

Zuzana Valešová: “První lásku jsem poznala na prvním stupni ZŠ, byli jsme spolužáci ze třídy. Dali jsme si první pusu na chodbě ve škole – ale na tajňáka. Připadala jsem si potom jako největší rebel 😊" 

Podobné články