Snad ten nejnepředvídatelnější major v historii CS:GO? Nebo i dokonce ten nejlepší? Major v Riu de Janeiru byl pro všechny velkým šokem už od chvíle, kdy byl oznámen. Nemluvě o tom, že v celém jeho průběhu a všech fázích byl přítomen dav, což normálně u turnajů nebývá zvykem.
Než se však vrhnu na výsledky turnaje a jeho největší překvapení, něco si řekneme o tom, jak vlastně takový major v CS:GO funguje a kdo ho pořádá. Aby se tým na samotný turnaj dostal, musí projít tzv. RMR kvalifikačním turnajem (Regional Major Ranking), kam se buď dostane díky předešlým výsledkům z jiných turnajů, nebo projde drtivým „open qualifierem“, kam se může přihlásit jakýkoli tým z daného regionu. Z RMR poté postoupí 24 týmů na samotný major. Podle výsledků na RMR se také tyto týmy dělí do challengers stage a legends stage. Z challengers stage se kvalifikuje do legends z 16 týmů pouhých 8. V legends stage na ně již čekají týmy, které měly nadprůměrné výsledky na RMR. Z legends stage se opět kvalifikuje 8 týmů do playoffs. A kdo vlastně tento turnaj dvakrát do roka pořádá? Samotní vývojáři CS:GO, Valve si pár měsíců před pořádáním turnaje vyberou organizátora jako je např. Blast Premier, PGL, ESL a nebo Eleague. Valve poté financuje většinu nákladů a také nastaví, kolik peněz se mezi účastníky rozdá za výkony týmů. Prize pool na IEM Rio činil jeden a čtvrt milionu dolarů.
Jedna věc, co na IEM Rio majoru vynikala nejvíce, byla přítomnost publika i během challengers a legends stage, přitom běžné je to jen u champions stage. Samotné publikum bylo nejspíše to nejhlasitější v historii majorů, obzvláště, když se na jevišti objevil brazilský tým jako např. Imperial, ve kterém hrají legendy jako Fallen, Fer, boltz a jako coach fnx. Když už se bavíme o legendách brazilského Counter-Striku, musím zmínit 00Nation, kde hraje Coldzera a Taco. Tyto legendy jsou jedním z důvodů, proč se vlastně major v Brazílii vůbec odehrál.
Autor: Matěj Zedník